Gordon Cairns

Gordon Cairns

Independent Non-executive Chairman

Gordon Cairns joined the Board in June 2007 and became Chairman in October 2013. He is Chairman of the Nomination Committee and a member of the Risk, Remuneration and People, Audit and Health, Safety and Environment committees.

He has extensive Australian and international experience as a senior executive, as Chief Executive Officer of Lion Nathan Ltd, and has held senior management positions in marketing, operations and finance with PepsiCo, Cadbury Ltd and Nestlé.

Gordon is Chairman of Woolworths Group Limited (since September 2015), a Director of Macquarie Group Limited (since November 2014), Macquarie Bank Limited (since November 2014) and Non-executive Director of World Education Australia (since November 2007). He was previously Chairman of the Origin Foundation, David Jones Limited (March 2014 - August 2014), Rebel Group (2010 - 2012), Director of The Centre for Independent Studies (May 2006 - August 2011), Director of Quick Service Restaurant Group (October 2011 – May 2017) and Director of Westpac Banking Corporation (July 2004 - December 2013). He was also a senior advisor to McKinsey & Company.

Gordon holds a Master of Arts (Honours) from the University of Edinburgh.


Frank Calabria

Frank Calabria

Managing Director and Chief Executive Officer

Frank Calabria was appointed Chief Executive Officer & Managing Director in October 2016. Frank is a member of the Health, Safety and Environment Committee and director of Origin Foundation.

Frank first joined Origin as Chief Financial Officer in November 2001 and was appointed Chief Executive Officer, Energy Markets in March 2009. In that latter role, Frank was responsible for the integrated business within Australia including retailing and trading of natural gas, electricity and LPG, power generation and solar and energy services.

Frank is a Director of the Australian Energy Council and the Australian Petroleum Production & Exploration Association.  He is a former Chairman of Australian Energy Council and former Director of the Australian Energy Market Operator.

Frank has a Bachelor of Economics from Macquarie University and a Master of Business Administration (Executive) from the Australian Graduate School of Management.  Frank is also a Fellow of Chartered Accountants Australia and New Zealand and a Fellow of the Financial Services Institute of Australasia.


John Akehurst

John Akehurst

Independent Non-executive Director

John Akehurst joined the Board in April 2009. He is Chairman of the Health, Safety and Environment Committee and a member of the Nomination and Risk committees.

His executive career was in the upstream oil and gas and LNG industries, initially with Royal Dutch Shell and then as Chief Executive of Woodside Petroleum Limited. John is currently a member of the Board of the Reserve Bank of Australia (since September 2007) and Chairman of Transform Exploration Pty Ltd.

He is Chairman of the National Centre for Asbestos Related Diseases and of the Fortitude Foundation, a former Chairman of Alinta Limited (January 2007-September 2007) and Coogee Resources Ltd (2008-2009) and a former Director of CSL Limited (April 2004-October 2016), Oil Search Limited (1998-2003), Securency Ltd (2008-2012), Murdoch Film Studios Pty Ltd and the University of Western Australia Business School.

John holds a Masters in Engineering Science from Oxford University and is a Fellow of the Institution of Mechanical Engineers.


Maxine Brenner

Maxine Brenner

Independent Non-executive Director

Maxine Brenner joined the Board in November 2013. She is Chairman of the Risk Committee and a member of the Audit and Nomination committees.

Maxine is a Non-executive Director of Orica Ltd (since April 2013) and Qantas Airways Ltd (since August 2013). She is also an Independent Director and Chairman of the Audit and Risk Committee for Growthpoint Properties Australia and a member of the University of NSW Council.

Maxine was formerly a Managing Director of Investment Banking at Investec Bank (Australia) Ltd. Prior to Investec, Maxine was a Lecturer in Law at the University of NSW and a lawyer at Freehills, specialising in corporate law. Her former directorships include Treasury Corporation of NSW, Bulmer Australia Ltd, Neverfail Springwater Ltd (1999-2003) and Federal Airports Corporation, where she was Deputy Chair. In addition, Maxine has served as a Council Member of the State Library of NSW and as a member of the Takeovers Panel.

Maxine holds a Bachelor of Arts and a Bachelor of Laws.


Teresa Engelhard

Teresa Engelhard

Independent Non-executive Director

Teresa Engelhard joined the Board of the Company in May 2017. She is a member of the Audit and Remuneration and People Committee's.

Teresa has more than 20 years’ experience in the information, communication, technology and energy sectors as a senior executive and venture capitalist. Teresa is a Non-executive Director of RedBubble Limited (since July 2011), Planet Innovation Ltd (since April 2016), StartupAUS (since March 2016), Redkite (since February 2017) and a member of Innovation and Science Australia’s Entrepreneurs’ Programme Committee (since May 2015). Teresa started her career at McKinsey & Company in California and spent a decade in Silicon Valley as a venture capitalist before moving to Australia in 2006. More recently, she has focused on energy sector innovation as a venture investor and board member including at Daintree Networks, Redfern Integrated Optics and Zen Ecosystems.

Teresa holds a Bachelor of Science (Hons) degree from the California Institute of Technology (Caltech), an MBA from Stanford University and is a graduate of the Australian Institute of Company Directors.


Bruce Morgan

Bruce Morgan

Independent Non-executive Director

Bruce Morgan joined the Board in November 2012. He is Chairman of the Audit Committee and a member of the Health, Safety and Environment, Nomination and Risk committees.

He is Chairman of Sydney Water Corporation (since October 2013), a Director of Caltex Australia Ltd (since June 2013), Chairman of Redkite (since April 2015), a Director of the University of NSW Foundation and the European Australian Business Council. Bruce has a Bachelor of Commerce (Accounting and Finance) from the University of NSW.

Bruce served as Chairman of the Board of PricewaterhouseCoopers (PwC) Australia between 2005 and 2012. In 2009, he was elected as a member of the PwC International Board, serving a four year term. He was previously Managing Partner of PwC’s Sydney and Brisbane offices. An audit partner of the firm for over 25 years, he was focused on the financial services and energy and mining sectors leading some of the firm’s most significant clients in Australia and internationally.

He is a Fellow of Chartered Accountants Australia and New Zealand and of the Australian Institute of Company Directors.


Scott Perkins

Scott Perkins

Independent Non-executive Director

Scott Perkins joined the Board in September 2015. He is Chairman of the Remuneration and People Committee and a member of the Audit, Risk and Nomination committees.

Scott is a Non-executive Director of Woolworths Limited (since September 2014) and Brambles Limited (since May 2015). He is Chairman of Sweet Louise (since 2005), a Director of the Museum of Contemporary Art in Sydney (since 2011) and the New Zealand Initiative (since 2012). Scott was previously a Non-executive Director of Meridian Energy (1999-2002).

Scott has extensive Australian and international experience as a leading corporate adviser. He was formerly Head of Corporate Finance for Deutsche Bank Australia and New Zealand and a member of the Executive Committee with overall responsibility for the Bank’s activities in this region. Prior to that he was Chief Executive Officer of Deutsche Bank New Zealand and Deputy CEO of Bankers Trust New Zealand.

He has a longstanding commitment to breast cancer causes, the visual arts and public policy development.

Scott holds a Bachelor of Commerce and a Bachelor of Laws (Hons) from Auckland University.


Steve Sargent

Steven Sargent

Independent Non-executive Director

Steven Sargent joined the Board in May 2015. He is Chairman of the Origin Foundation and a member of the Health, Safety and Environment and Remuneration and People committees.

Steven is Chairman of OFX Group Ltd (since November 2016). He is a Non-executive Director of Nanosonics Ltd (since July 2016) and the Great Barrier Reef Foundation (since March 2015). Over recent years Steven has been a Non-executive Director of Veda Group Limited (2015–2016) and Bond University Ltd (2010-2016). Steven was also a member of the Australian Treasurer’s Financial Sector Advisory Council, President of the American Chamber of Commerce and a Director on the Board of the Business Council of Australia.

Steven’s most recent executive role was President and Chief Executive Officer of GE Mining, GE’s global mining technology and services business. He joined GE Capital in 1993 and held a number of global leadership positions with the company, spanning the US, Europe and Asia. He was a member of the Australian B20 Leadership Group and Coordinating Chair of the B20 Human Capital Taskforce.

Steven holds a Bachelor of Business from Charles Sturt University in New South Wales and is a Fellow with the Australian Institute of Company Directors and Fellow with the Australian Academy of Technological Sciences and Engineering.


Governance

Everyone at Origin is required to act in accordance with the highest standards of personal safety and environmental performance, governance and business conduct.

About our governance

Our people

Finding, generating, and buying the energy Australians need every year takes a lot of talented people. We’re very proud of our people; experts in their field from geologists to customer service consultants.

Meet our people

Our leadership team

We rely on a dedicated team to lead our people all over the country; ensuring our energy exploration and generation activities run smoothly and safely so that we can service our 4.3 million customer accounts.

Meet our leadership team